Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Służebność przesyłu

Art. 3051.

Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 3052.

§ 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Art. 3053.

§ 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.

§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.

§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 3054.

Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

Wojciech
2011-02-26 13:53:22
Odpowiedzi: 1
Czy przd sądem w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu - mogę żądac comiesięcznego wynagrodzenia za korzystanie z mojego gruntu, i równocześnie żądac ekwiwalentu jednorazowego z tytułu utraty wartości działki,ograniczonego prawa własności,braku możliwości inwestycji/budowa domu/ i w ogóle braku możliwości prowadzenia jakiejkolwiek działalności na tej działce. Pozdrawiam W.M
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-04-14 15:18:41
żądać zawsze można..
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-09-02 07:56:26
Odpowiedzi: 1
Przedsiębiorca (Zakład Ciepłownictwa) od 5 m-cy unika spotkania i odmawia podpisania ugody w zakresie ustanowienia służebności przesyłu na prywatnym gruncie i pomieszczeniach nieruchomości twierdząc, iż zapisy w K.C. w art 305 są bzdurą. Co dalej? kierować sprawę na drogę sądową?
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-09-16 21:26:47
Oczywiście że kierować sprawę na drogę sądową. Niechaj Sąd wytłumaczy Zakładowi jak wielką bzdurą są te przepisy. 305 par 2 jasno ustala sytuację. W przypadku odmowy podpisania ugody właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. Nie sądzę aby ciepłownia chciała również w tej sprawie się kontaktować, tak że pozostaje skierować sprawę do sądu. (ewentualnie jeśli na nieruchomości znajdują się jakieś urządzenia zakładu. Można by nieruchomość ogrodzić a "ludzi" zakładu poszczuć psami za wchodzenie na teren prywatny... <-- to oczywiście żart, ale nie zdziwił bym się gdyby ta metoda nie okazała się najskuteczniejsza.)
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-09-22 06:54:21
Odpowiedzi: 1
Witam ponownie. Proszę o interpretację tzw "zasiadzenia" Po mojemu w odniesieniu do przepisów 305 par 2 ma to rację bytu tylko wówczas, gdy trudno jest ustalić właściciela gruntu lub budynku i cytowany wyżej zakład ciepłowniczy starał by się o uznanie służebności przez zasiedzenie. Mam trochę racji? ale jak to udowodnić prawnie, jakim art.?
Odpowiedzi (1):
greg
2011-12-29 12:36:17
Witam ja i moi znajomi juz zaczelśmy takie sprawy polecam dobrego prawnika jak coś piszcie na maila greg.doc@hotmail.com a postaram sie pomóc. pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-01-18 20:24:24
Odpowiedzi: 0
Mam przedziwną sytuację, którą trudno wpasować w kryteria art.305kc. Otóż jakieś 30 lat temu miejskie przedsiębiorstwo cieplne rozpoczęło przesył ciepła na osiedle domków jednorodzinnych. Siec cieplna na całym osiedlu wybudowali wspólnie mieszkańcy za własne pieniądze i z własnych materiałów. I tu uwaga! Nie ma do dziś właściciela tej sieci. Jest natomiast szpetna instalacja napowierzchniowa biegnąca przez większość posesji (dwie rury owinięte byle jak papą i watą szklaną pamiętającą lata 70ub.w. Odbiorcami dziś jest ok. 20% mieszkańców, reszta zapewnia tranzyt.
Dziś PEC twierdzi, że nie jest właścicielem sieci. Zatem czy jest właścicielem wody ciepłej, która płynie przez tą sieć, a właścicielem "rur" jestem ja(?) Z kim zatem rozmawiać o służebności?
No i sprawa kluczowa, czy wnieść o służebność czy bezumowne użytkowanie gruntu?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!
Gość
2012-02-04 18:52:36
Odpowiedzi: 1
Witam
Czy istnieje art.305 par.2 k.c.?
jak napisać ten artykół poprawnie żeby sędzina go uznała?bo chodzi o art.305 z indeksem górnym 1-4 ,rozdział III dotyczący służebności przesyłu
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-12-12 18:08:00
Ok 8 lat temu, przez cala szerokosc mojej dzialki, poprowadzono rury kanalizacyjne, do sasiada. Moj brat, w moim zastepstwie, podpisal zgode. rury, w pierwotnym planie, mialy byc za moim ogrodzeniem.Moja studzienka kanalizacyjna jest blisko ogrodzenia i drogi z rurami. Chciała bym wynegocjowac umowe o sluzebnosci przesylu z wynagrodzeniem.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-02-29 09:09:39
Odpowiedzi: 0
Witam
Mam pozwolenie na budowę domku i podpisana umowę o przyłącze prądu.Jest problem na etapie projektu sieci elektr.Droga dojazdowa jest własnością prywatną, a właściciel uznany za zaginionego od 8 lat. Z drugiej strony działek jedyny właściciel od którego można pociągnąć prąd odmawia zgody. Co robić?
Gabriwl
2012-03-02 15:24:54
Odpowiedzi: 0
Przez moją posesję wzdłuż jednego boku przechodzi kryty kanał burzowy o śr rury =1000mm i duł. ok 70 mb do którego podłączone jest odprowadzenie wód z oczyszczalni ścieków. Kanał ten wpuszczony jest do przepływająca również przez moją posesję rzekę.Czy będzie mi się należeć służebność przesyłowa?
Grażyna
2013-02-20 12:27:45
Odpowiedzi: 0
Przez naszą posesję teren wspólnoty przebiega sieć co do ogrzewania czy my jako wspólnota możemy żądać od dostawcy zawarcia umowy służebności przesyłu w zamian za wynagrodzenie
alex
2013-09-01 13:38:49
Odpowiedzi: 0
Przed 22 laty w trakcie wymiany słupów na mojej działce został zabudowany ( za moja zgodą) słup linii średniego napięcia. Jakich należności mogę dochodzić- tak wstecz jak i in future?
Kazek
2013-10-28 10:23:55
Odpowiedzi: 0
W jakich przypadkach można rozwiązać umowę służebności przesyłu?
Gość
2014-07-10 18:46:26
Odpowiedzi: 0
Ok. 11 lat temu kupiłam posiadłość na której znajduję się kanał ściekowy wodociągów, mój budynek jak również sąsiada jest podłączony do tego kanału. Ostatnio miałam wizytę straży miejskiej, która dostała polecenie od wodociągów sprawdzenia czy jestem podłączona do kanału ściekowego. W 2006 roku podpisywałam umowę, gdzie nie jest wyszczególnione nic na temat opłaty odprowadzania ścieków tylko o dostarczaniu wody. Jeśli na mojej posesji znajduje się ten kanał czy mogła być taka umowa zawarta że w zamian za użyczenie posesji dla kanału mogę nie płacić za ścieki?
Gość
2014-09-24 09:31:05
Odpowiedzi: 0
Jakie są konsekwencje zamiany umowy dzierżawy pomieszczenia na ograniczone prawo rzeczowe w postaci odpłatnej służebności przesyłu?
malgorzata
2015-08-07 08:59:34
Odpowiedzi: 0
Dostałam w spadku działkę leśną w rejonie dalekim od mego zamieszkania. Oglądając ją zauważyłam dwa zbiornkiki z wodą , z której korzysta cała wieś. Od miejscowych ludzi dowiedziałam się ,że wujek, (bo którym dziedziczyła mama a potem ja) zgodził się gminie na budowę tych zbiorników. Czy mnie jako obecnemu właścicielowi nie należą się jakieś prawo np. zawarcie umowy lub sprzedaż działki gminie?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie