Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Służebności gruntowe

Art. 285.

§ 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Art. 286.

Na rzecz rolniczej spółdzielni produkcyjnej można ustanowić służebność gruntową bez względu na to, czy spółdzielnia jest właścicielem gruntu.

Art. 287.

Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Art. 288.

Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Art. 289.

§ 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.

§ 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

Art. 290.

§ 1. W razie podziału nieruchomości władnącej służebność utrzymuje się w mocy na rzecz każdej z części utworzonych przez podział; jednakże gdy służebność zwiększa użyteczność tylko jednej lub kilku z nich, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zwolnienia jej od służebności względem części pozostałych.

§ 2. W razie podziału nieruchomości obciążonej służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział; jednakże gdy wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności.

§ 3. Jeżeli wskutek podziału nieruchomości władnącej albo nieruchomości obciążonej sposób wykonywania służebności wymaga zmiany, sposób ten w braku porozumienia stron będzie ustalony przez sąd.

Art. 291.

Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

Art. 292.

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio.

Art. 293.

§ 1. Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.

§ 2. Jeżeli treść służebności gruntowej polega na obowiązku nieczynienia, przepis powyższy stosuje się tylko wtedy, gdy na nieruchomości obciążonej istnieje od lat dziesięciu stan rzeczy sprzeczny z treścią służebności.

Art. 294.

Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Art. 295.

Jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia.

Jędrzej
2011-12-21 18:29:43
Odpowiedzi: 2
Posiadam przejazd służebny przez działkę sąsiada. Kto powinien dbać o przejezdność (odśnieżanie, zasypywanie dziur)tej drogi. Sąsiad czy ja?
Odpowiedzi (2):
Gość
2012-05-16 18:49:48
Witam!
Jestem w podobnej sytuacji, czyli mam służebność drogi koniecznej ale spółdzielnia co m-c chce ode mnie kasy za utrzymanie tej drogi. Jak Pan rozwiązał tę sprawę?
Proszę o pomoc
Gość
2012-05-21 21:40:59
Panowie, art. 289. Jeżeli inaczej się nie umówiliście, to zgodnie z §1 Wy jesteście odpowiedzialni za utrzymanie drogi i w ogóle wszelkich urządzeń niezbędnych do wykonywania służebności.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-01-13 22:14:54
Odpowiedzi: 0
Mój szeregowiec stoi przy ogólnodostępnej ulicy, której właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Właśnie otrzymałam pismo, w którym spółdzielnia informuje mnie, że mam partycypować w kosztach podatku gruntowego i użtkowania wieczystego gruntu wraz z kosztami administrowania drogą. Czy roszczenia spółdzielni są zasadne?
Gość
2012-01-30 14:15:32
Odpowiedzi: 0
Witam, posiadam działkę przez którą jest dojazd do działki mojego brata (ustanowiona notarialnie służebność przejazdu i przechodu). Brat odziedziczył drugą działkę w sąsiedztwie swojej (tej do której ma dojazd przez moją).Do odziedziczonej działki ma dostęp z drogi gminnej i właściwie tylko z tego dostępu korzysta, a jego dwie działki funkcjonują jako jedna. Słuzebnosć na mojej działce miała być zniesiona po tym jak on odziedziczy drugą działkę, ale byla to tylko umowa ustna, teraz brat się rozmysłił i nie zgadza się na zniesienie służebnosci. Mam pytanie czy mogę wystąpić o zniesienie służebności (właścicielem środkowej działki jest brat z żoną a odziedziczonej tylko brat)? Czy nieużytkowana służebność po 10 latach wygasa jeśli jest wpis w akcie notarialnym. Czy przy służebnośći przejazdu moze wjeżdżać sprzęt budowlany? Brat wymyślił że jezeli wyłoży sobie kostkę przed domem a kiedyś będzie chciał budowć na ogrodzie, to lepiej żeby sprzęt jeździł przez moją działkę. Prosze o odpowiedź.
ferdynand
2012-03-08 15:50:52
Odpowiedzi: 0
Jestem właścicielem domu w zabudowie szeregowej.Mój dom w części piętro i poddasze jest powiększony to znaczy nadwieszony nad gruntem gminnym na szerokość 3,5m Grunt ten nad którym nadwieszony jest mój dom przylega także do domu sąsiada Wystąpiłem do Urzędu Miasta o nabycie tego gruntu pod moją nadbudową w trybie bezprzetargowym W odpowiedzi na mój wniosek otrzymałem odpowiedz,że Prezydent Miasta postanowił ustanowić służebność prawa nadbudowy piętra z uwagi na fakt że korzystam z ww.działki nieodpłatnie i bez tytułu prawnego w tej sytuacji celowe jest zgłoszenie roszczenia o wypłatę wynagrodzenia za korzystanie ze służebności za okres od roku 2009 Po ustanowieniu służebności nadbudowy działka zostanie przeznaczona do sprzedaży w drodze przetargu ograniczonego do posiadaczy nieruchomości przyległych. Pomimo że dom wybudowany został w 1997r roszczenie za służebność jest od roku 2009. pytanie;-czy pomimo że posiadam zgodę Zarządu Miasta na nadbudowę nad tym gruntem wydaną 1.04.1997r i niema tam mowy o służebności i odpłatności po 15tu latach Urząd chce mnie obciążyć i to akurat od 2009r Czy to jest zgodne z przepisami.Czy można sprzedać w drodze przetargu grunt pod budynkiem nie właścicielowi nadbudowy tylko sąsiadowi
Gość
2012-06-12 13:34:16
Odpowiedzi: 0
Mam miejsce parkingowe w garażu znajdującym sie na dole budynku wielorodzinnego na osiedlu. Osiedle to wspólnota mieszkaniowa. Garaż stanowi wydzieloną nieruchomość z 8 miejscami parkingowymi. 8 osób jest współwłaścicielami garażu i jednocześnie ma udziały w nieruchomości wspólnej osiedla odpowiadające powierzchni garażu. Garaż jest współwłasnością tych co mają tam miejsca parkingowe, ale właściciele mają w akcie notarialnym zapis,że mogą korzystać na wyłączność tylko z wydzielonych miejsc parkingowych, natomist na pozostałej częśći ustanowiona jest służebność na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (prawo przechodu, dostęp do urządzeń budynku). I teraz pytanie: czy z tytułu służebności możemy domagać się zwrotów kosztów czynszu (czyli kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej) naliczanych od powierzchni garażu objętych służebnością. Czynsz jest naliczany od udziałów zgodnie z Ustawą o Własności Lokali a więc od powierzchni użytkowej lokalu. Przy czym powierzchnia miejsca do wyłącznego użytku wynosi około 16 m2, natomiast czynsz jest płacony również od przypadającej części służebnej, czyli łącznie od 28 m2. tak więc te 12 m2 przypadają na korytarz, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy osiedla zgodnie z przeznaczeniem - nie różni sie to w zasadzie od części wspólnej. W garażu znajduje się między innymi przejście do komórek lokatorskich, oraz instalacje służace budynkowi łacznie z zaworami (np. główny zawór gazu), są też części instalacji telewizji kablowej zamontowane przez operatorów kablowych za zgodą wspólnoty. Bo moim zdaniem płacenie czynszu wspólnocie za powierzchię użytkową z której korzysta cała wspólnota jest tochę bez sensu. Wydaje się,że powinniśmy płacić tylko od powierzchni 16 m2, z której faktycznie korzystamy jak właściele. Dodam też, że wszystkie koszty związane z utrzymaniem garażu ponosi wspólnota (co wydaje się prawidłowe), jednak czynsz naliczany jest od całego garażu (w tym od częsci ze służebnością), stosując stawkę taką samą jak dla mieszkań. Dodatowo na osiedlu znajdują się miejsca postojowe zawnętrzne (pod chmurką) do wyłacznego korzystania, których właściele (wyłączni użytkownicy) nie płacą czynszu ani żadnych dodatkowych opłat - ale to już oddzielny temat.
JOLANTA
2012-07-02 23:42:28
Odpowiedzi: 0
Sasiad dostal od miasta slużebność drogi koniecznej przez teren pod naszymi oknami,na alejce wewnatrz posesji (grunt zabrany Dekretem Bieruta) na ktorej stoi dom, ma wlascicieli tam mieszkających. Z alejki robi ulice do bloku wielorodzinnego i jego podworka na ktorym postawi garaze do wynajecia. Rozwala dotychczasowe ogrodzenie, wycina wieloletnie bzy,na drdze stoi wiekowa daglezja , sosna swierk i cisy. Nikt nas (miasto) i on nie chce pokazac zadnych papierów na prawomyślne jego dzialanie, miasto sie zaslania prawem - nie ma obowiązku nas informowac bo nie mamy praw wlasnosci do gruntu. Ale czy mamy jakie inne prawa? Jakie nam groża obciązenia jesli bedziemy chcieli dojśc i dojechac do własnego domu?
Janina z Kowar
2012-08-27 22:16:56
Odpowiedzi: 0
sprzedano nam mieszkania w budynku z lokalem usługowym po obrysie budynku,zapominając o wejściu do budynku i pomieszczeń gospodarczych,ponieważ budynek znajduje się wewnątrz działek przeznaczonych do sprzedaży a sprawa wypłynęła podczas zawłaszczania przez innego właściciela działki graniczącej z naszą posesją przez drogę części na której od lat stał pojemnik na odpady .Podwórko,które jest obecnie osobną działką,jest od lat przez nas użytkowane,ja mieszkam od marca 1971roku a sąsiedzi dłużej.Czy my nie mamy prawa wejścia do mieszkań,które wykupiliśmy?Wcześniej nikt nie mówił o tej sytuacji ponieważ dopiero od niedawna mamy prawo do majątku iwłasności.Dlatego pytam jak mamy wybrnąć z tego dołka bez dodatkowych opłat,a przy okazji okazało się że działka na której posadowiony jest budynek nie ma określonej aktem notarialnym powierzchni,jest mniejsza o 100m kwadratowych.
Krzysztof
2013-01-09 13:34:56
Odpowiedzi: 1
Jestem jednym z właścicieli posesji położonej obok drogi, która stanowi służebność gruntową( zagwarantowane prawo przejazdu i przechodu-notarialnie). Właścicielka drogi nie robi przy niej nic co stwarzałoby odrobinę normalności związanej z dostaniem się do domu(droga nie wyrównana,dziury, po opadach kałuże, do niedawna nawet nie zabezpieczone studzienki kanalizacyjne,zimą odśnieżam drogę sam, karetka pewnie nie dojechałaby do mojego domu), nie podejmuje nawet żadnych kroków aby przekazać ją na rzecz gminy.
Jakie obowiązki na właścicielka drogi? Czy jest to prawnie uregulowane a jeśli tak to jakimi art. z kodeksów mam się podeprzeć aby zmusić ją do działania?
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-01-19 22:26:45
Art. 289. § 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.
§ 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

Biul.SN 2010/10/14

Obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności drogi koniecznej w braku odmiennej umowy obejmuje swoim zakresem zarówno obowiązek wybudowania odpowiednich urządzeń, jeśli są potrzebne (utwardzenie drogi), jak i późniejsze ich utrzymywanie w należytym stanie, stosownie do sposobu korzystania z drogi i przeznaczenia nieruchomości władnącej oraz obciążonej.

Pan ma nieruchomość władnącą.
Dodaj odpowiedź
Antoni
2013-02-23 10:55:55
Odpowiedzi: 0
jak można ukarac osobe która naruszyła własnosc prywatną pez pozwolenja
Gość
2013-02-28 21:25:59
Odpowiedzi: 1
Witam,
W kwietniu 2004 roku kupilismy z męzem dom w akcie notarialnym ujęta jest słuzebność na rzecz każdoczesnego właściciela działki związana z ujęciem wody na działce sąsiada. Po 8 latach sąsiad domaga się od nas zapłacenia kwoty za służebność korzystania z wody. Czy ma takie prawo? żada abyśmy się odłączyli od wspólnego ujęcia wody, który równiez jest okreslony w akcie notarialnym i księdze wieczystej. Proszę o odpowiedź
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-07-23 13:59:31
Tak, ma takie prawo. Przysługuje mu ono jeżeli służebność została ustanowiona nieodpłatnie, wtedy może wystąpić do sądu w ciągu 10 lat od ustanowienia służebności.
Dodaj odpowiedź
Danuta Kuna
2013-05-19 16:06:08
Odpowiedzi: 0
Czy wasciciel gruntu rolnego nabytego w2010r. majacy udział w dojazdowej istniejacej od 100 lat może zlikwidować (zaorać) swoja część drogi.Po drugiej stronie drogi jest kilka działek zabudowanych domami mieszkalnymi,które również posiadają swój udział w tejze drodze dojazdowej.
Gość
2013-09-03 14:34:47
Odpowiedzi: 0
Czy otrzymując sądownie służebność przejazdu przez działkę leśną, teren który został objęty służebnością (droga konieczna) jest wyłączony z produkcji leśnej czy leśniczy ma prawo sadzić na nim drzewa?
Gość
2013-09-16 13:18:23
Odpowiedzi: 0
Witam mieszkam w domku 2-rodzinnym mamy sąsiadem postanowienie sądowe o odrębnym użytkowaniu działki i czy mogę się odgrodzić,
Gość
2013-10-03 08:34:12
Odpowiedzi: 1
witam. Co sie dzieje w momencie zmiany właściciela nieruchomości na której jest sluzebnosc? Przechodzi ona automatycznie na nowego właściciela? Jestem użytkownikiem drogi właśnie w sluzebnosci
Odpowiedzi (1):
Cass
2014-03-02 16:51:26
Tak
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-11-02 09:57:27
Odpowiedzi: 0
witam.Jak wykreślić służebność drogi ,której praktycznie nigdy nie było i nikt nigdy z niej nawet nie próbował korzystać? Czy tylko jest to możliwe przez sąd?
Gość
2013-12-30 13:30:34
Odpowiedzi: 0
Jestem właścicielem nieruchomości do której ustanowiona została służebność drogi gruntowej przy której rosną drzewa. Drzewa te zagrażają powaleniem mi i moim bliskim korzystającym z tej drogi. Czy za zgodą Gminy (wydziału środowiska) mogę te drzewa usunąć?
jacek
2014-03-04 19:03:07
Odpowiedzi: 0
prawo dla każdoczesnego własciciela do wyłącznego i nieodpłatnego kożystania z części nieruchomości wspólnej - mam to w umowie oco tu chodzi?
Zbigniew
2014-04-04 21:39:33
Odpowiedzi: 0
1.Kto to jest "właściciel nieruchomości władającej"?
2.Co to jest nieruchomość obciążona
3.W akcie notarialnym ustanowiono służebność gruntową drogi i nałożono obowiązek na korzystających do partycypacji w kosztach utrzymania tej drogi. Obecnie Spółdzielnia mieszkaniowa żąda jeszcze opłat podatku gruntowego i za wieczyste użytkowanie. Czy ma rację?
justyna
2014-05-17 16:33:35
Odpowiedzi: 0
Razem z siostra mamy wspólną drogę zapisaną w dokumentach Ta droga jest moją jedyną aby móc dojechać z drogi glównej do swojego domu Siostra z drogi glównej dojazd ma inna a ta o której jest mowa biegnie z boku jej domu i korzysta z niej w wyjątkowych okolicznościach Ja dbam o nią, odsieżam w zime,usypuje ziemia aby moc z niej korzystac a ona nie Mam pytanie czy jest możliwość aby ta drogę mieć na wylaczność
Gość
2014-07-05 12:15:55
Odpowiedzi: 0
mam 6 szt slupow energetycznych na polu od 40 lat obniza to wartosc gruntow .Czy moge otrzymac prawnie odszkodowanie? jak postepowac? pokarz taki sam wyrok sadowy!! dziekuje!
Krzysztof
2014-07-17 00:53:43
Odpowiedzi: 0
Witam, stałem się właścicielem działki przez którą przechodzi służebność gruntowa przechodu oraz przejazdu pasem 4 m wzdłuż zachodniej granicy działki( nieodpłatnie ) na rzecz właściciela działki która jest usytuowana za moją. Problem polega na tym że podczas spisywania aktu notarialnego przez poprzedniego właściciela nie uwzględniono, że do tej działki można dojechać inną drogą która jest ogólnodostępna ( właściciel musiał by nadrabiać 1 km więcej ), druga sprawa polega na tym że na mojej działce pół drogi jest dostępnej na pasie wyznaczonym na służebność gruntową a dalej ciągnie się las który jest na granicy działki i nie ma możliwości przejazdu. Z stąd mam dwa pytania: czy właściciel działki za moją ma prawo zarządzać ode mnie wycięcia lasu i stworzenia mu drogi ,,przejezdnej" do jego działki oraz czy mam możliwość w ,,nieproblematyczny" sposób anulować zapis w księdze wieczystej i znieść służebność gruntową na rzecz właściciela działki za moją?
Gość
2014-08-21 11:03:50
Odpowiedzi: 0
Posiadam służebność drogi, czy mogę wykonać dokop kanalizacji do swojego domu, jeżeli w mapie widnieje plan kanalizacji na tej drodze prowadzonej do mojego domu. Właściciel nie wyraża zgody na wykop w drodze.
Iwona
2014-10-02 19:34:20
Odpowiedzi: 0
Witam. Z mężem zakupiliśmy działkę w 2006 r. podczas robót związanych z budową okazało się że na naszej działce przechodzą kable telefoniczne a okazało to się wtedy gdy koparka zerwała kilka z nich. Musieliśmy zapłacić za naprawę 500 zł ale żadnego potwierdzenia nie dostaliśmy bo to sąsiad który nam tą działke sprzedał załatwił tą sprawę bo nas już nie było. Gdy już wybudowaliśmy dom i zaczeliśmy w nim mieszkać tj od 2013 r. staraliśmy się o przyłącze telefonu z internetem ale dostaliśmy odmowę, że z powodu technicznych brak jest możliwości założenia linii. Bardzo nas to zdziwiło bo oprócz kabli to na naszej działce znajduje się też studzienka z ponad 60 numerami a oddalona jest od naszego domu około 40 metrów. W tym roku też spróbowaliśmy i złożyliśmy wniosek o przyłącze ale dostaliśmy tą samą odmowę co w tamty roku. Więc musimy powalczyć w inny sposób ale nie wiemy jak do tego się zabrać? I na czym polega służebność gruntowa i jak ją załatwić?
Gość
2017-08-06 22:12:57
Odpowiedzi: 0
Witam Mam działkę obciążoną służebnością gruntową przechodu, przejazdu i doprowadzenia mediów (pas szer.4,0m) do sąsiedniej działki przeznaczonej pod budownictwo jednorodzinne. Czy w projektowanym budynku na mojej działce mogę nadwiesić okap budynku o wysięgu 0,5 m usytuowany na wysokości 4,20 m od poziomu terenu nad pas służebności gruntowej? Nadmieniam, ze moja działka jest wąska (16,50 m) i odsuwanie się okapem poza służebność gruntową skutkować będzie zwężeniem budynku. Okap umieszczony na wysokości 4,20m i wysięgu 0,5 m nad służebnością gruntową nie utrudnia korzystania z służebności w oznaczonym zakresie - nawet dla pojazdów o dużych gabarytach. W związku z powyższym czy mogę go nadwiesić?
ada
2018-04-30 12:21:48
Odpowiedzi: 0
Posiadam prawo przechodu i przejazdu na sasiada drodze Wykonalam na niej dokop kanalizacji i pradu za zgoda ustna sasiada do mojego domu -mam juz od 3 lat prad i wode Teraz sasiad sie wszystkiego wypiera i chce to usunac Czy istnieje umowa ustna ?czy sasiad moze od tak sobie odlaczyc mi kanalize?ze wczesniejsza zgoda Prosze o natychmiastowa odpowiedz bo mam z nim teraz problem
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie