Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Bezpodstawne wzbogacenie

Art. 405.

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Art. 406.

Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko korzyść bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody.

Art. 407.

Jeżeli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę trzecią.

Art. 408.

§ 1. Zobowiązany do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie znalazły pokrycia w użytku, który z nich osiągnął. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania; może jednak zabrać te nakłady, przywracając stan poprzedni.

§ 2. Kto czyniąc nakłady wiedział, że korzyść mu się nie należy, ten może żądać zwrotu nakładów tylko o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania.

§ 3. Jeżeli żądający wydania korzyści jest zobowiązany do zwrotu nakładów, sąd może zamiast wydania korzyści w naturze nakazać zwrot jej wartości w pieniądzu z odliczeniem wartości nakładów, które żądający byłby obowiązany zwrócić.

Art. 409.

Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Art. 410.

§ 1. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego.

§ 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Art. 411.

Nie można żądać zwrotu świadczenia:

Art. 412.

Sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli świadczenie to zostało świadomie spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym. Jeżeli przedmiot świadczenia został zużyty lub utracony, przepadkowi może ulec jego wartość.

Art. 413.

§ 1. Kto spełnia świadczenie z gry lub zakładu, nie może żądać zwrotu, chyba że gra lub zakład były zakazane albo nierzetelne.

§ 2. Roszczeń z gry lub zakładu można dochodzić tylko wtedy, gdy gra lub zakład były prowadzone na podstawie zezwolenia właściwego organu państwowego.

Art. 414.

Przepisy niniejszego tytułu nie uchybiają przepisom o obowiązku naprawienia szkody.

Józef
2011-01-29 11:55:19
Odpowiedzi: 1
Na telefon dostałem z automatu glosowego wiadomość nieodsłuchałem jej przerwałem połączenie.Następnie zaczeły przychodzić do mnie sms-y ja te sms-y kasowałem.Operator sieci obciążył moje konto po4.92zł za każdy sms.Co robić?
Odpowiedzi (1):
Rah
2011-03-01 20:19:12
Upewnij się, że nie brałeś udziału w żadnym konkursie/głosowaniu (np. w TV) itp. w których wysłanie kosztuje więcej niż normalnie. Sprawdź również wyciągi telefoniczne z tego okresu.
W razie wątpliwości skontaktuj się z operatorem, przedstaw mu swoje wątpliwości co do tej kwoty. Operator udostępni Ci dokładny wyciąg oraz firmę za sprawa której Cię obciążono. Możliwe, że ktoś skorzystał z Twojego telefonu aby Ci kosztów narobić (ex dziewczyna, wredny syn) bądź sam nieświadomie to zrobiłeś (po alkoholu, pomyliłeś numer).
Udaj się też lub zadzwoń do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta (numery i adresy znajdziesz w google.pl). On pomoże Ci w tej sprawie.
Dodaj odpowiedź
Józef
2011-03-22 16:33:36
Odpowiedzi: 0
Do ery złożyłem reklamację04.02.11 wysłali pismo że w dniu10.02.11 że otrzymali moje pismo w dniu08.03.11 rozpatrzyli moją reklamację negatywnie i wysłali do mnie pismo w dniu130311 to jest trzy dni po terminie.Moje pytanie;Czy w reklamacji liczy się termin rozpatrzenia czy data wysłania na stęplu pocztowym.
Gość
2011-03-31 13:47:00
Odpowiedzi: 0
Ile dni trzeba czekać na odpowiedz?
Gość
2011-05-01 15:21:53
Odpowiedzi: 0
Już nie trzeba odpowiadać era przyznała się do błędu i uznała reklamacje.
Józef
2011-07-06 17:14:27
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie;Czy zmiana operatora z Ery na T-Mobile upoważnia do zerwania umowy bez kar umownych.Poprostu niechcę współpracować z niemcami?
Gość
2012-01-27 09:43:31
Odpowiedzi: 0
jak.moge.ozyskac.moje.zeczy.które.zostawiłem.wdomku.mojejbyłej.konkubiny.po17latachwyzucila.mniei.z.córką.
żecz.nale.do.mnie.i.pomoichrodzicacz.idziadkach/niektórecenne-
olo
2012-03-11 08:25:04
Odpowiedzi: 0
Jakie czynności mam podjąć,gdyż księgowa niewłaściwie /ze stratą dla mnie-100 zł na m-c/odprowadzała przez 3 lata składki od umowy zlecenia
Gość
2012-09-27 22:06:53
Odpowiedzi: 0
Jestem byłym pracownikiem jednostki budżetowej.W miesiącu wrześniu przebywałam na zwolnieniu lekarskim do zakończenia umowy.Za przepracowane dni księgowa przelała mi wynagrodzenie w dwóch ratach Tytułując "1 rata wynag.za m-c 09" oraz "wynagrodzenie za m-c 09". Przypuszczam,że się pomyliła ponieważ za okres od 1-16.09 czyli połowa miesiąca to chyba za dużo mi przelano wynagrodzenia.Niestety na chwilę obecną nie mam pieniędzy na zwrot,a przyszło do mnie pismo od byłego pracodawcy z prośbą o zwrot gotówki,który powołuje się na art.405-414K.c w związku z powyższym - czy muszę zwrócić pieniądze, które księgowa omyłkowo przelała na konto?
Slaw
2013-02-02 15:27:57
Odpowiedzi: 0
Czy nabywając mieszkanie służbowe warte 10800zł,za które zapłaciłem ok.10000(wraz z kosztami notarialnymi itp.) mogę je sprzedać za wyższą cenę niż zostało ono wycenione czyli na 108000?W ciagu najblizszych 5 lat nie mogę się na nim wzbogacic ponieważ straciłbym bonifikate, która przysługiwała mi przy zakupie.Ale co po 5 latach? Czy mam prawo wołać więcej niż zotało ono wycenione,czy to nie jest nielegalne wzbogacenie?
Czesław niedziółka
2014-01-08 15:57:11
Odpowiedzi: 0
Prowadze drobną działalnośc gospodarczą.
Ustnie firma zleciła mi naprawe wagi.
Ustnie okresliłem maksymalna cenę naprawy.
Kierowca przywiózł wagę
Po naprawie firma rezygnuje z usługi.
Zostały zamomontowane części i praca .
Czy mogę zatrzymać rzecz do czasu zapłaty?
Czy mogę i kiedy żądać zapłaty za usługę
Kiedy wystawić fakturę i wysłać?
Cena za usługę nie przekroczyła maksymalnej oceny.
Nie ma nic na piśmie ani przyjęcia wag do naprawy ani zlecenia .wszystko na tel.mam tylko zdjęcia rozbitej wagi
Prosze o opinie-
marian
2014-01-08 16:02:24
Odpowiedzi: 1
Prowadze drobną działalnośc gospodarczą.
Ustnie firma zleciła mi naprawe wagi.
Ustnie okresliłem maksymalna cenę naprawy.
Kierowca przywiózł wagę
Po naprawie firma rezygnuje z usługi.
Zostały zamomontowane części i praca .
Czy mogę zatrzymać rzecz do czasu zapłaty?
Czy mogę i kiedy żądać zapłaty za usługę
Kiedy wystawić fakturę i wysłać?
Cena za usługę nie przekroczyła maksymalnej oceny.
Nie ma nic na piśmie ani przyjęcia wag do naprawy ani zlecenia .wszystko na tel.mam tylko zdjęcia rozbitej wagi
Prosze o opinie-
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-03-08 21:56:20
sprzedaj wagę jeśli masz na piśmie ,że zrezygnowali z usługi.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-07-15 14:36:21
Odpowiedzi: 0
Omyłkowo zapłaciłam do firmy przelew dwukrotnie. czy kontrahent powinien zwrócić pieniądze?
Maria
2018-01-07 14:27:06
Odpowiedzi: 1
Witam,mam pytanie. Wplacilam znajomej 500 zaliczki na kotka rasowego. Kotki byly gotowe na koniec września a ja zrezygnowalam z kota pod koniec sierpnia. Umowa słowna. Czy w tym przypatku mogę się starać o zwrot całej zaliczki?
Odpowiedzi (1):
sprzedaje.nl
2018-02-01 13:46:38
Witam, Jeżeli w umowie słownej zaliczka była zdefiniowana jako "Opłata za rezerwacje kota" to nawet gdy Pani rezygnuje z kupna zwierzęcia nie należy się Pani zwrot zaliczki. Zaliczkę zazwyczaj się wpłaca gdy chcę się coś zarezerwować lub zamówić daną usługę. Pozdrawiam, Łukasz.G
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-01-17 00:02:42
Odpowiedzi: 0
Jeżeli partner, prowadzącego firmę... Ma na siebie nazwę firmy, konto w banku, faktury,do którego wplywaja pieniądze pochodzące ze sprzedaży np lokum mieszkalnego.. prowadzącego tą firmę. To czy po pozbyciu się tegoż prowadzącego firmę, w celu uzyskania dóbr materialnych dla siebie ( nie będąc przy tym w związku małżeńskim). Będzie zobowiązany do zwrócenia dóbr...? Czyż nie jest to przestępstwo polegające na wyłudzeniu..czy też oszustwie matrymonialnym...?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie