Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Dożywocie

Art. 908.

§ 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.

Art. 909. (uchylony).

Art. 910.

§ 1. Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Do takiego obciążenia stosuje się odpowiednio przepisy o prawach rzeczowych ograniczonych.

§ 2. W razie zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem objęte, chyba że stały się wymagalne w czasie, kiedy nieruchomość nie była jego własnością. Osobista odpowiedzialność współwłaścicieli jest solidarna.

Art. 911.

Prawo dożywocia ustanowione na rzecz kilku osób ulega w razie śmierci jednej z tych osób odpowiedniemu zmniejszeniu.

Art. 912.

Prawo dożywocia jest niezbywalne.

Art. 913.

§ 1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.

§ 2. W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.

Art. 914.

Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Art. 915.

Przepisy dwóch artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio do umów, przez które nabywca nieruchomości zobowiązał się, w celu zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania, do obciążenia nieruchomości użytkowaniem z ograniczeniem jego wykonywania do części nieruchomości.

Art. 916.

§ 1. Osoba, względem której ciąży na dożywotniku ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli wskutek tej umowy dożywotnik stał się niewypłacalny. Uprawnienie to przysługuje bez względu na to, czy dożywotnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, oraz bez względu na czas zawarcia umowy.

§ 2. Uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej umowy.

Pytania prawne (6):
Większe okno
Ryszard
2011-02-12 09:20:20
Odpowiedzi: 0
Gmina wniosła do Sądu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku.Przedmiotem masy spadkowej była nieruchomość składająca się z kamienicy,budynków gospodarczych oraz gruntu. Sąd (na podstawie ustawy)wydał 18.08.2008r. postanowienie o nabyciu spadku przez moją siostrę w ułamkowej części( 1/4 ).Siostra obecnie chce zawrzeć ze mną umowę na dożywocie w zamian za przeniesienie własności tego ułamkowego udziału w nieruchomości. Czy może to skutecznie zrobić? Czy jest do tego wymagana zgoda pozostałych współwłaścicieli,którzy tak samo jak siostra nabyli ułamkowy udział w spadku ?
Magdalena
2011-04-09 06:38:19
Odpowiedzi: 0
Witam serdecznie w sierpniu ubiegłego roku zrobiłam matce prezent i podpisałam z nią akt notarialny o dożywotnim mieszkaniu w moim domu, który jest od samego początku moja własnością. Po trzech miesiącach, matka zaczęła robić awantury, wyzywać skończyłam na stancji gdyż nie dało się z nią mieszkać. Dom wynajęłam znajomym. Zrobiło im tam istne piekło kilkakrotnie wzywana była policja. Jak mogę się pozbyć takiego dożywotnika. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Alicja
2011-06-19 21:10:55
Odpowiedzi: 0
Witam!
W zeszłym roku podpisałam z dziadkiem umowę o dożywocie. Po upływie roku dziadek zmarł, wujek powiedział, że mieszkanie jemu się należy a skoro dziadek ze mną podpisał umowę o dożywocie to ja muszę spłacić jego część. Chciała bym wiedzieć czy w jakiś sposób po śmierci dziadka wujek może podważyć umowę o dożywocie i czy może się domagać zachowku.
Gburek
2011-09-11 21:11:13
Odpowiedzi: 0
Otrzymałam od babci w formie aktu notarialnego umowa o dożywocie, gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. mieszkam poza stałym miejscem zameldowania, czasowe jest oddaloneo 40km,dojerzdzam do miesca stalego meldunku,czyli gospodarstwa rolnego raz w miesiącu gdzie tez mieszka moja babcia moj darczyńca. mam małe dzieci i nie mogę cześciej jeździć mieszkaja w przedzielonym jednym domu moi rodzice wraz z babcia. na dzień dziesiejszy babcia choruje i częściowo zajmuje sie nią moja kuzynka - czy ma prawo wymuszać na babci zmiane decyzji dożywocia, czy ma prawo zaskarżyć babci decyzje z przed 5,5 roku???czego powinnam sie obawiać ze strony mojej kuzynki.Babcia dzis mowi mi o tym ze jest to jej decyzja przekazała je dla mnie i moich dzieci - czy kuzynka wywiera presje na Babci????będę wdzieczna za szybką odpowiedz.pozdrawiam.
jozef
2012-01-04 00:11:31
Odpowiedzi: 0
co w praktyce oznacza art.912 o nizbywalnosci prawa dozywocia.Kto zabezpieczy prawa dozywocia jezeli osoba ktora sie do tego zobowiazala (akt notar.)z powodu choroby lub smierci nie bedzie mogla ich wypelnic
gunia
2012-11-13 22:16:49
Odpowiedzi: 0
w 1995 roku rodzice odpisali mi za dozywocie gospodarstwo rolne a ja to przyjelam z majatku odrebnego.i ze swego majatku odrebnego mialam im swiadczyc dozywocie.nie bylo takiej potrzeby gdyz rodzice dawali sobie rade sami,a nawet mi pomagali.bylam w tym czasie w zwiazku malzenskim i nie mielismy intercyzy.teraz jestem po rozwodzie i moj byly maz zrobil podzial majatku i chce ta posiadlosc do podzialu.dzisiaj zapadl wstepny wyrok w tej sprawie i sad zaliczyl to do majatku wspolnego.prosze o pomoc co mam teraz zrobic.a gdybym wyszla teraz za maz i dopisala nowego meza do tego majatku to uratuje ten majatek,gdy on sie podpisze,ze bedzie ze mna dochowywal moja matke.ojciec juz nie zyje
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie