Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Zobowiązania podzielne i niepodzielne

Art. 379.

§ 1. Jeżeli jest kilku dłużników albo kilku wierzycieli, a świadczenie jest podzielne, zarówno dług, jak i wierzytelność dzielą się na tyle niezależnych od siebie części, ilu jest dłużników albo wierzycieli. Części te są równe, jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego.

§ 2. Świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.

Art. 380.

§ 1. Dłużnicy zobowiązani do świadczenia niepodzielnego są odpowiedzialni za spełnienie świadczenia jak dłużnicy solidarni.

§ 2. W braku odmiennej umowy dłużnicy zobowiązani do świadczenia podzielnego są odpowiedzialni za jego spełnienie solidarnie, jeżeli wzajemne świadczenie wierzyciela jest niepodzielne.

§ 3. Dłużnik, który spełnił świadczenie niepodzielne, może żądać od pozostałych dłużników zwrotu wartości świadczenia według tych samych zasad co dłużnik solidarny.

Art. 381.

§ 1. Jeżeli jest kilku wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego, każdy z nich może żądać spełnienia całego świadczenia.

§ 2. Jednakże w razie sprzeciwu chociażby jednego z wierzycieli, dłużnik obowiązany jest świadczyć wszystkim wierzycielom łącznie albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego.

Art. 382.

§ 1. Zwolnienie dłużnika z długu przez jednego z wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego nie ma skutku względem pozostałych wierzycieli.

§ 2. Zwłoka dłużnika, jak również przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia względem jednego z wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego ma skutek względem pozostałych wierzycieli.

Art. 383.

Jeżeli jeden z wierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego przyjął świadczenie, jest on odpowiedzialny względem pozostałych wierzycieli według tych samych zasad co wierzyciel solidarny.

Pytania prawne (2):
Większe okno
K ...
2011-10-15 16:32:23
Odpowiedzi: 1
Witam.
W 2008 wziąłem kredyt hipoteczny (wraz z matką), na mieszkanie, w którym ona zamieszkała (ja pozostałem na poprzednim). Jako, że miałem wówczas wyższe zarobki, to jestem właściwie głównym kredytobiorcą. W styczniu 2010 wziąłem jeszcze kredyt 10000 w innym banku. W marcu 2010 ożeniłem się. W latem 2010 kredyt hipoteczny i własność mieszkania (darowizna w pierwszej linii) zostały przepisane na mnie.
Od roku mam problemy z terminową spłatą rat ale staram się, by choć część raty wpłynęła na konta wierzycieli. Moja matka uważa, że skoro założyłem rodzinę i mieszkanie (hipoteka) jest na mnie, to ona już nie musi odpowiadać za kredyt. Moje pytanie brzmi: Czy moja żona odpowiada w jakiś sposób za te zobowiązania?
Odpowiedzi (1):
K ...
2011-10-15 16:35:54
Znaczy się nie kredyt, a hipoteka jest przepisana na mnie. Kredyt jest nadal na mnie i moją matkę. Przepraszam za pomyłkę.
Dodaj odpowiedź
Bernard
2012-07-31 09:56:44
Odpowiedzi: 0
jeśli Wspólnota Mieszkaniowa ma rozsczenie wobec 4 właścicieli jednego lokalu za niezapłacone rachunki to oni odpowiadają solidarnie czy osobno? Jeden z niech mieszka w tym lokalu a inni gdzie indziej. Udziały w lokalu nie są równe.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie