Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Dziedziczenie ustawowe

Art. 931.

§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932.

§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Art. 933.

§ 1. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.

§ 2. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.

§ 3. Jeżeli do spadku, powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.

Art. 934.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Art. 935.

§ 1. W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi.

§ 2. W braku zastępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.

§ 3. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Art. 9351.

Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.

Art. 936.

§ 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jakby był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jakby przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.

§ 3. W wypadku gdy jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, przepisu § 2 nie stosuje się względem tego małżonka i jego krewnych, a jeżeli takie przysposobienie nastąpiło po śmierci drugiego z rodziców przysposobionego, także względem krewnych zmarłego, których prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa zostały w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymane.

Art. 937.

Jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym, stosuje się przepisy poniższe:

Art. 938.

Dziadkowie spadkodawcy, jeżeli znajdują się w niedostatku i nie mogą otrzymać należnych im środków utrzymania od osób, na których ciąży względem nich ustawowy obowiązek alimentacyjny, mogą żądać od spadkobiercy nieobciążonego takim obowiązkiem środków utrzymania w stosunku do swoich potrzeb i do wartości jego udziału spadkowego. Spadkobierca może uczynić zadość temu roszczeniu także w ten sposób, że zapłaci dziadkom spadkodawcy sumę pieniężną odpowiadającą wartości jednej czwartej części swojego udziału spadkowego.

Art. 939.

§ 1. Małżonek dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, wyjąwszy zstępnych spadkodawcy, którzy mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam. Do roszczeń małżonka z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zapisie zwykłym.

§ 2. Uprawnienie powyższe nie przysługuje małżonkowi, jeżeli wspólne pożycie małżonków ustało za życia spadkodawcy.

Art. 940.

§ 1. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Większe okno
natalia
2014-03-19 20:19:42
Odpowiedzi: 0
czy jeżeli syn nie utrzymywał kontaktu z ojcem przez 37 lat ma prawo dziedziczyć gospodarstwo ? ojciec żył na skraju ubóstwa pogrzeb urządziły mu jego siostry czy one również mają prawo do spadku po bracie ?
danon
2014-03-23 13:50:20
Odpowiedzi: 0
Witam. Moja siostra jest firma z innego ojca. Syn jej ojca zmarł i pozostawił długi. Czy przy zrzeczeniu się spadku po biologicznym ojcu jest równoznaczne z zrzeczeniem się spadku po jego rodzinie. Pilne
danon
2014-03-23 13:52:25
Odpowiedzi: 0
Witam. Moja siostra jest firma z innego ojca. Syn jej ojca zmarł i pozostawił długi. Czy przy zrzeczeniu się spadku po biologicznym ojcu jest równoznaczne z zrzeczeniem się spadku po jego rodzinie. Pilne. Czy jest jakieś rozwiązanie w przypadku gdy trzeba w jakiś sposób dowiadywać się czy nie umarł ktoś z rodziny jej ojca w celu zrzekania się z spadku . Pilne
HHa
2014-03-29 15:27:47
Odpowiedzi: 0
Witam.Moja babcią i dziadek przepisali mieszkania na mnie i mojego brata z tym że babci część jest przepisana na brata a dziadka część na mnie.Babcią zmarła jak wyglądał by teraz podział. proszę o pomoc.
gość
2014-03-30 15:00:43
Odpowiedzi: 0
Witam, mam pytanie 6 lat temu zmarł mój ojciec który razem z mamą sporządzili testament domu, to co mamy teraz zrobić żeby testament po ojcu przeszedł na moją własność.
Gość
2014-04-01 19:04:59
Odpowiedzi: 0
Mój tata zmarł w 2012r. Ja i moje rodzeństwo odrzuciliśmy spadek. Mieszkanie mamy w ramach darowizny było przepisane na mojego brata. Ja i mój brat mamy dwoje niepełnoletnich dzieci czy oni mogą ubiegać się o zachowek od brata jeżeli my zrzekliśmy się spadku. Nadmieniam, że moje dzieci nie odrzuciły spadku.
Gość
2014-04-07 21:25:15
Odpowiedzi: 0
Witam.kilka tygodni temu zmarł mój brat. Obydwoje rodzice żyją wiec spadek przejdzie na nich.chciałabym dowiedziec sie po jakim czasie od przejęcia spadku rodzice będą mogli sprzedać pewną część ziemi rolnej.Pytam dlatego bo brat miał ją sprzedać był już nawet umówiony z kupcem,ale nie zdążył sprzedać bo zmarł.Rodzice bedą chcieli ją sprzedać bo to starsi ludzie i nie będą już gospodarzyć.Bardzo proszę o odpowiedz.
Gość
2014-04-08 13:08:24
Odpowiedzi: 0
Dzień Dobry !
Mam pytanie,moi dziadkowie od strony mamy mieli 6 dzieci,obydwoje zmarli pozostawiając po sobie dużą ilość ziemi,nie pozostawili testamentu, moi rodzice także nie żyją, czy dziedzicze po mojej nieżyjącej mamie część spadku po dziadkach ????
Czy jest możliwe żeby jedna z żyjących córek ( moja ciocia)mogła wszystkie dobra przepisać na siebie( bez zrzekania się reszty rodzeństwa na jej korzyść) ?????? Bardzo proszę o odpowiedź. p.s. czy sprawy spadkowe się przedawniają ?????
Iwona
2014-04-13 11:12:50
Odpowiedzi: 0
Witam
U mnie jest tak: matka zmarła 1.5 roku temu, ojciec niedawno. Nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe po śmierci mamy. Jest dwoje dzieci z tego małżeństwa. W tej chwili chcę wystąpić o spadek po matce. Jak wygląda sprawa dziedziczenia w tym wypadku, kiedy nie było testamentu.
adek
2014-04-13 12:34:17
Odpowiedzi: 0
Witam
U mnie sprawa wygląda tak
Wujek zmarł w grudniu 2013 roku był kawalerem bezdzietnym i mieszkał w swoim domu z mamą bo ojciec nie żyje
Miał rodzeństwo
Nie zostawił testamentu
Pytanie brzmi kto dziedziczy spadek po wujku
Paula
2014-04-21 21:37:19
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry .Moja mama była panną gdy ja się urodziłem.Mając niecały rok wyszła za mąż za mężczyznę który nie jest moim prawdziwym ojcem.Nazwisko noszę matki panieńskie.Ojczym zmarł ,czy prawnie należy mi się coś po jego majątku. Mimo tego że nie posiadam jego nazwiska ojczym zameldował mnie u siebie w domu.
aga
2014-04-26 11:47:47
Odpowiedzi: 1
Witam, moj maz zmarl (samobojstwo) w zeszlym miesiacu niepozostawil zadnego testamentu ani majatku tylko same dlugi. Zlozylam wniosek do sadu o spadkowizne z dobrodziejstwem inwentarza. Maz za zycia zglosil na policje ze na jego portal spolecznosciowy ktos sie wlamal i dziwne rzeczy powstawial i powypisywal. Teraz po jego smierci policja doszla kto to. I okazalo sie ze ja jako zona niemoge odstapic od tego postepowania bo ta sprawa zajmuje sie meza brat i on o wszystkim decyduje. Jak to jest mozliwe ze ja nic niemoge zadecydowac tylko brat? Dlaczego ja niezostalam poinformowana o tym fakcie?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-05-18 21:24:40
Czy możliwe jest przepisanie (darowanie) akcji pracowniczych na małoletnie dzieci?
Dodaj odpowiedź
leonard
2014-07-16 14:56:41
Odpowiedzi: 0
Jeżeli kobieta poślubia wdowca z nieletnimi dziećmi,czy w/g jednocześnie staje sie matką jego dzieci?
leonard
2014-07-16 14:58:00
Odpowiedzi: 0
czy w/g prawa
Bartłomiej
2015-01-02 17:22:13
Odpowiedzi: 0
Witam i proszę o pomoc. Moja siostra była panną i nie miała dzieci. Zmarła 3 lata temu. Niestety zostawiła nie spłacone długi w banku. Byłem z mamą u notariusza i notariusz zlecił zrzeczenia się spadku tylko mamie bo wyjaśnił że jeszcze jest ojciec którego nie ma w Polsce. Jest w Wietnamie i nie ma z nim kontaktu od 12 lat ,trudno powiedzieć czy żyje. Bank domaga się spłaty długu..Nie mam konta w tym banku. Czy mogę spać spokojnie…. Co powinienem zrobić. Bartek 601444724.
Gość
2017-11-08 10:09:11
Odpowiedzi: 0
Witam, własnie jestem w trakcie odrzucania spadku po wójku, który zostawił spore długi. W chwili jego śmierci byłam w 4 miesiącu ciąży, termin porodu mam na grudzień a czas do odrzucenia spadku do końca stycznia. Czu gdy odrzucę spadek, moje nienarodzone dziecko go odziedziczy?
Bohdzn Janiak
2017-11-25 19:12:29
Odpowiedzi: 0
Czy ja będąc wnukiem mojej babci zmarłej w 1959r będę dziedziczył po zmarłych bezżennie i bez dzieci siostrach mojej babci zmarłych w 1964, 1966 i 1987r. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po siostrach babci złożyłem w Sadzie.Mam postanowienie Sądu stwierdzające nabycie spadku po Mamie córce mojej babci
Gość
2017-12-28 21:37:56
Odpowiedzi: 0
Witam i proszę o pomoc, Zmarła córka mojej siostry ,która pozostawiła długi. Mąż siostrzenicy wraz z dzieci oraz jej rodzeństwo zrzekli się spadku, czy w takiej sytuacji ja będę kolejnym spadkobiorca.
Gość
2018-03-07 21:33:37
Odpowiedzi: 0
Wujek i Ciotka (siostra mojej Matki) posiadali działkę. Najpierw umarl Wujek i kilka lat później Ciotka. Nie mieli dzieci. Na pierwszej rozprawie zapadł wyrok 1/2 spadku dla rodziny wujka i 1/2 dla naszej rodziny. Odbyła się druga rozprawa (ujawnili się dodatkowi spadkobiercy ze strony Wujka) i sedzia wydał następujący wyrok: ponieważ Ciotka zmarła póżniej, to ona czyli nasza rodzina dziedziczy połowę połowę po Wujku, czyli w sumie 3/4. Ktory wyrok jest prawidłowy?
Gość
2018-05-10 11:26:03
Odpowiedzi: 0
co zgodnie z naszym prawem dzieje się z majątkiem gdy nie ma spadkobierców?
Gość
2018-10-13 10:43:08
Odpowiedzi: 0
co zrobic jezeli spadkodawca mial 4 testamenty w ktorych na przemian wydziedzicza swoje dzie ci potem wnukow. biegly sadowy wydal opinie, ze wszystkie testamenty sa nie wazne z uwagi na stan psychiczny spadkodawcy. dzieci spadkodawczyni nie zyja. do dziedziczenia pozostali wnukowie i prawnukowie. kto powinien nabyc spadek??
Gość
2018-11-14 19:18:03
Odpowiedzi: 0
Jeżeli testamenty sporządzone przez zmarłego stały się nieważne. Spadek powinni odziedziczyć zastępni zmarłego.
Gość
2018-12-03 18:55:01
Odpowiedzi: 2
gdy umiera jedno z małżonków które nie posiadało dzieci jaka część spadku dziedziczy pozostały przy życiu małżonek?
Odpowiedzi (2):
TTr
2018-12-07 07:40:47
Po małżonku, z którym dzieci nie było, dziedziczy 100%.
Gość
2020-05-14 12:10:08
Również mam podobne pytanie. Nie dawno zmarł mój mąż, nie mieliśmy dzieci ale mąż miał 6 sióstr. Moje pytanie brzmi czy siostrą należny się jakiś zachówek i czy w ogóle coś im się należy?
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-01-03 18:06:40
Odpowiedzi: 0
Zmarła siostra mojego taty. Jej mąż i synowie nie żyją. Jeden z synów ożenił się i rozwiódł.Z tego związku jest jednak syn, czyli wnuk mojej ciotki.Czy tylko ten wnuk dziedziczy cały spadek po swojej babci a mojej ciotce?
Gość
2019-04-13 15:22:50
Odpowiedzi: 0
Mąż zmarł, dzieci z pierwszego małżeństwa troje dorosłych. Testamentu nie ma. Jak dziedziczy żona zmarłego ?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie