Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Przepisy szczególne dla testamentów zwykłych i szczególnych

Art. 956.

Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:

Art. 957.

§ 1. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

§ 2. Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w paragrafie poprzedzającym, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.

Art. 958.

Testament sporządzony z naruszeniem przepisów rozdziału niniejszego jest nieważny, chyba że przepisy te stanowią inaczej.

Pytania prawne (3):
Większe okno
renata
2011-01-21 13:20:12
Odpowiedzi: 1
czy może być świadkiem przy sporzązaniu testamentu szczególnego (spadkodawca nie może osobiście ani napisać ani podpisać testamentu)szwagier żony?
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-08-26 18:41:49
Nie może być, bo jest spowinowacony ze spadkobierczynią.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-12-25 13:10:13
Odpowiedzi: 1
czy ważny jest testament który spadkodawca spisał bez świadków i jaki punkt kodeksu cywilnego o tym mówi
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-12-25 15:17:08
testament taki jert ważny pod warunkiem, że był napisany i podpisany własnoręcznie oraz opatrzony datą. Artykuł 949 i następne kodeksu cywilnego
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-01-16 01:11:59
Odpowiedzi: 0
Jestem po rozwodzie, mam 7-mio letniego syna .W jaki sposób mogę zabezpieczyć syna, żeby moja była zona nie roztrwoniła majątku , który po mojej śmierci należałby do niego.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie