Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Testamenty zwykłe

Art. 949.

§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Art. 950.

Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Art. 951.

§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

§ 3. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym.

Pytania prawne (3):
Większe okno
kinga
2011-01-26 21:44:32
Odpowiedzi: 1
Rodzice sporzadzili testament notariolnie,po ich smierci dom i reszta ma byc moja,obecnie jestem tam tez zameldowana,wraz mezem i synkiem,czy moja starsza siostra zamieszkala gdzie indziej,bedzie miec rowniez prawo do tego mjatku,-zastrzegli ze spadkobierca mam byc tylko ja-czy tak bedzie?
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-04-16 13:19:46
5c6be
1e03a
Dodaj odpowiedź
Henryk
2011-02-12 09:50:43
Odpowiedzi: 0
mama mojej żony przed śmiercią (połowa lat dziewięćdziesiątych)trzypokojowe mieszkanie własnościowe w Warszawie przekazała notarialnie swojemu wnuczkowi (ojciec jego, brat żony zmarł kilka lat wcześniej. Żonie zaś - ustnie, bez świadków - przekazała działkę budowlaną, zalesioną w latach pięćdziesiątych. Do tej pory żona nie załatwiła spraw spadkowych, od połowy lat dziewięćdziesiątych wszystkie dokumenty z dzielnicy przychodzą na adres żony (to skutek pisemnego życzenia zmarłej skierowanego do dzielnicy). Żona opłaca też od kilku lat podatek leśny za działkę na nazwisko zmarłej matki. Chce teraz wystąpić do sądu o prawo do działki. Z obdarowanym mieszkaniem żona nie utrzymuje kontaktów. Czy zatem należy go zawiadomić o rozpoczęciu postępowania spadkowego, czy wystarczy poinformować sąd o zaistniałych faktach.
Dziękuję za możność zadania pytania.
Henryk
Gość
2011-04-09 23:03:45
Odpowiedzi: 2
Zmarl mo wujek ktory byl osoba samotna bezdzietna. Przed wyjazdami do Bulgarii, czy Belgii pisal testamenty , ze swoje mieszkanie wlasnosciowe przekazuje mnie. Zmarl nagle, w Polsce poza swoim miejscem zamieszkania. Na ten wyjazd nie sporzadzil testamentu. Moja rodzina uwaza, ze nalezy przeprowadzic dziedziczenie ustawowe. Ja mysle inaczej, ze Testament jest wola spadkodawcy na wypadek smierci, bez wzledu na to, gzie ona nastapi. Kto ma racje Prosze o porade. Zgory dziekuje
Odpowiedzi (2):
Ewa
2012-06-05 22:01:56
W jaki sposób mogę zapisać córkom moją połowę domu, będącego obecnie własnością moja i męża?
Gość
2012-08-26 18:23:11
Ma pan rację, testament nie jest tymczasowy. Powinni się państwo rozliczyć wedle testamentu, a nie ustawowo.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie