Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Wspólność majątku spadkowego i dział spadku

Art. 1035.

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Art. 1036.

Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Art. 1037.

§ 1. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

§ 2. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1038.

§ 1. Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.

§ 2. Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.

Art. 1039.

§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny lub zapisu windykacyjnego na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego niewymienionego w paragrafie poprzedzającym.

§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.

Art. 1040.

Jeżeli wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegających zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny lub zapisu windykacyjnego, ani spadkobiercy zobowiązanego do ich zaliczenia.

Art. 1041.

Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny oraz zapisu windykacyjnego dokonanych przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego.

Art. 1042.

§ 1. Zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn lub zapisów windykacyjnych podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegającej zaliczeniu.

§ 2. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku.

§ 21. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili działu spadku.

§ 3. Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego.

Art. 1043.

Przepisy o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się odpowiednio do poniesionych przez spadkodawcę na rzecz zstępnego kosztów wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Art. 1044.

Na żądanie dwóch lub więcej spadkobierców sąd może wydzielić im schedy spadkowe w całości lub w części w taki sposób, że przyzna im pewien przedmiot lub pewne przedmioty należące do spadku jako współwłasność w określonych częściach ułamkowych.

Art. 1045.

Uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku zawartej pod wpływem błędu może nastąpić tylko wtedy, gdy błąd dotyczył stanu faktycznego, który strony uważały za niewątpliwy.

Art. 1046.

Po dokonaniu działu spadku spadkobiercy są wzajemnie obowiązani do rękojmi za wady fizyczne i prawne według przepisów o rękojmi przy sprzedaży. Rękojmia co do wierzytelności spadkowych rozciąga się także na wypłacalność dłużnika.

Ola
2010-11-14 11:11:57
Odpowiedzi: 0
Spadkodawcy: małżonek i małżonka
Spadkobiercy: wpólna córka i syn małżonka z pierwszego małżeństwa
Pytanie:
czy w wypadku śmierci małżonka, ustawowo żona zatrzymuje połowę wspólnego majątku a drugą połowę dzieli się w równych częściach pomiędzy żonę, córkę i syna ? Czy po śmierci żony ustawowo mąż zatrzymuje połowę wspólnego majątku, a pozostałą połowę dzieli się w równych częściach pomiędzy męża i córkę ?
Ewa
2010-11-18 17:04:43
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie...Niedawno zmarl moj brat nie byl żonaty ani nie mial dzieci. Moj tata zalozyl sprawe o spadek w ktorej udzial beda brali oboje rodzice i ja. ale slyszalam ze od roku zmienila sie ustawa i podobno spadek przypada tylko rodzicom. prosze o odpowiedz
Gość
2010-12-16 00:49:57
Odpowiedzi: 2
Spadkodawcy: małżonek i małżonka
Spadkobiercy: czworo dzieci
Pytanie:
czy w wypadku śmierci małżonka, ustawowo żona zatrzymuje połowę wspólnego majątku a drugą połowę dzieli się w równych częściach pomiędzy żonę i czworo dzieci ?
Odpowiedzi (2):
Gość
2011-03-14 19:13:30
Spadkodawcy:małżonek i małżonka
Spadkobiercy:troje dzieci
Pytanie:
czy w wypadku śmierci małżonka,ustawowo żona zatrzymuje połowę wspólnego majątku,a drugą połowę dzieli się w równych częściach pomiędzy żonę i troje dzieci?
Gość
2011-05-16 15:09:59
Tak własnie się dzieli, tzn. w tym wypadku połowę wspólnego majątku dziedziczy żona a pozostałą część na cztery.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-07-11 20:04:13
Odpowiedzi: 0
gdy zrzeknę się swojej części spadku po ojcu na rzecz mojej mamy,czy w razie mojej śmierci odziedziczą moje dzieci?
Zbyszek
2011-07-24 08:50:20
Odpowiedzi: 0
Witam!
Po śmierci żony razem z synem odzieczyliśmy nieruchomość,którą chcę sprzedać i spłacić syna.Jakie czynności muszę wykonać i czy syn może zablokować sprzedaż.
aneta
2011-08-09 08:54:35
Odpowiedzi: 0
czy do schedy spadkowej można zaliczyć darowiznę, dom stan surowy zamknięty i działka na której stoi, jeżeli dom ten został zbudowany z pomocą darczyńcy, ale za pieniądze obdarowanego, które miał ze sprzedaży poprzedniego domu
damian
2011-12-02 12:15:58
Odpowiedzi: 0
czy jeżeli jedna osoba nie chce złożyć podpisu żeby zrzec się na 1 osoby czy mogę podać go do sądu żeby musiał spłać mnie
asia
2012-05-04 14:44:02
Odpowiedzi: 0
po mojej mamie została działka którą sąd podzilił pomiędzy mnie ojca i moje rodzeństwo a teraz moja siostra sie rozmyśliła i nie chce się zrzec swojego udzialu u notariusza co mogę zrobić w tej sytuacji?
Elżbieta
2013-02-17 11:36:30
Odpowiedzi: 0
Dostałam z bratem w spadku po mamie dom z działką. Brat posiada klucze od domu bo jest zameldowany a ja nie jestem zameldowana. Czy mogę mieć klucze, aby wejść do domu , który jest moją współwłasnością w 50% ???
krzysztof
2013-03-08 04:56:09
Odpowiedzi: 0
Witam.Mam powyższy problem.Otóż po śmierci mamy ,tacie została jego 1/2 mieszkania a pozostała 1/2 część mamy została w Sądzie podzielona pomiędzy mnie,mego brata i mego ojca po 1/3.Teraz mój tata chce podzielić jeszcze za życia swoją części majatku to jest tej swojej 1/2 i tej 1/3 po mamie w równych częściach na rzecz moją i brata .Czy może to zrobić w postepowaniu sądowym "podział majątku wspólnego "? Czy jest to niemozliwe ?.Jakie są inne mozliwości aby nie angażować notariusza?Dziekuję za odpowiedzi.
Rafał
2013-04-05 23:35:18
Odpowiedzi: 0
Witam.Kilka lat temu otrzymałem od ojca działkę na zasadzie darowizny.Obecnie ojciec nieżyje.Czy powyższa darowizna będzie brana pod uwagę przy ustawowym podziale spadku po ojcu?
Iwona
2013-06-13 21:09:11
Odpowiedzi: 0
Witam, moi teściowie domagają się działu spadku po mężu(zgodnie z ustawą jest to 1/4 całości),ale przed śmiercią mąż ponad rok czasu nie mieszkał ze mną ,nie mamy dzieci, czy teściowie maja prawo do wyposażenia mieszkania?
agata
2013-06-25 16:02:34
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry! mam pytanie ,2 miesiące temu zmarła moja babcia(matka mojego taty który zmarł wcześniej niż ona)czy nalezy mi się jakaś część spadku po zmarłej?babcia miała 3 dzieci z których dwoje zmarło wcześniej niż ona(w tym mój tato)i 8 wnuków.Moja mama jest wdową po jej synu.W domu zmarłej zamieszkała córka jej syna wraz z konkubentem,czy dom i działka należą się jej?
andzrej
2013-11-02 20:43:22
Odpowiedzi: 0
Witam.Posiadam 2/3 udziału w nieruchomości jaką jest dom jednorodzinny.W domu tym zamieszkują moja bratowa wraz z córką, które mają po 1/8.Równiez 1/8 posiada syn bratowej..Lącznie bratowa wraz z córką i synem posiadaja 1/3 całości budynku.Zarówno bratowa jak tez jej dzieci nie są zainteresowane jakąkolwiek spłatą mojej części domu.W domu tym zamieszkiwała moja mama w którym bratowa wraz z córka korzystali tylko i wyłącznie z 2 pokoi.Po smierci mamy samowolnie zajęła cały dom z którego korzysta.Powyrzucała rzeczy mamy z domu wraz z meblami.Dom jest piętrowy ok130m2 lecz nie mam mozliwości z korzystanie z jakiegos pomieszczenia.Bratowa tłumaczy, że nie ma pieniędzy na spłatę mnie nawet w ratach jak tez nie jest tym zainteresowana. Proszę o informację jak najlepiej postąpić w celu uregulowanioa tej sprawy.Nadmieniam że dom jest warty ok.300tys.zl/moj udział z tego 2/3 /.Wiem,że sąd może bratowej zasadzic spłatę mnie w ratach,ale jest to dla mnie niekorzystne. Czy ja mogę wystąpić do sądu z wnioskiem o spłatę bratowej i jej dzieci-a jestem ich w stanie spłacic i ewentualnie w tym domu zamieszkac.Jak najlepiej i najszybciej moge zakończyć sprawę.
Gość
2013-11-04 18:32:12
Odpowiedzi: 0
Rok temu zmarła babcia mieszkanie było zapisane tylko na nią w tej chwili jest dziadek i ich pięcioro dzieci dwoje wymyśliło że się nie spisza aby mieszkanie było przepisane na dziadka bo stwierdzili że chcą zadbać o przyszłość dziadka i oddać go do domu starców a mieszkanie sprzedać firmie która daje dożywotnią rentę co może zrobić reszta rodzeństwa aby tego uniknąć jedno z piątki dzieci spisało się na rzecz dziadka ale dopiero po tym fakcie dowiedzieli się co planuje dwoje ich rodzeństwa co robić w takiej sytuacji???
Gość
2017-08-24 10:58:09
Odpowiedzi: 0
Moja siostra po śmierci rodziców ma sprzedać ich mieszkanie i jego wartoacią podzielić się ze mnapo połowie.Czy jest konkretny termin na spłatę mojej części.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie