Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Małżeństwo

Prawa i obowiązki małżonków

Art. 23.

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Art. 24.

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o istotnych sprawach rodziny; w braku porozumienia każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Art. 25.

§ 1. O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

§ 2. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

§ 3. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Art. 26. (uchylony).
Art. 27.

Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Art. 28.

§ 1. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

§ 2. Nakaz, o którym mowa w paragrafie poprzedzającym, zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.

Art. 281.

Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

Art. 29.

W razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy.

Art. 30.

§ 1. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

§ 2. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności.

§ 3. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

Linki sponsorowane

Gość
2011-01-02 16:47:46
Odpowiedzi: 0
Witam, w czasie małżeństwa zaciągnęliśmy kredyt na remont mieszkania użyczonego przez moich rodziców. Mąz odszedł ode mnie i nie spłaca ze mną kredytu, chociaż jesteśmy oboje kredytobiorcami. Od 4 latach spłacam go sama z własnego konta. Czy były mąż musi spłacać ze mną po połowie kredyt, czy mogę żądać spłaty kredytu w czasie kiedy nie byliśmy prawnie po rozwodzie, ani separacji,ale wymeldował sie z miejsca wspólnego zamieszkania ( trwało to 2 lata)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Marta Dąbrowska-Markos
Gość
2011-04-29 07:21:33
Odpowiedzi: 0
Witam, jestem w związku małżeńskim od 7 lat mąż ukrywał przedemna swoją wiare ja jestem katoliczką a on jehowcem mamy wspólny kredyt na dom Co mam zrobić nie trafiają do niego żadne argumenty Proszę o pomoc
Gość
2011-06-27 22:12:36
Odpowiedzi: 1
Witam.Jestem w związku małżeńskim od 4 lat.Jednak mój mąż ciągle uważa że niema obowiązku pracować i zarabiać na rodzinę.Mamy córke 3 lata.Pracuje tylko dorywczo, lecz często zmienia prace.Do tego ja mam komornika przez długi które on narobił. Niewiem co robić zeby on zrozumiał, ze ma obowiazek pracowac i dawać na utrzymanie rodziny. Z mojej jednej wypłaty nie jesteśmy w stanie wyżyć. Czy jest jakies prawo aby zmusić go do pracy.Proszę o pomoc
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 13:52:55
Tak,oczywiście,że jest takie prawo,by uzmysłowić pani mężowi o obowiązkach wynikających w wyniku zawarcia małżeństwa-art.27 KRiO.Jest to nader oczywiste z uwagi na posiadanie przez państwa dzieci i ich dobro.Aby prawo wobec pani męża mogło tu zadziałać,musi pani złożyć do sądu rejonowego,wydział rodzinny i nieletnich pozew o niewywiązywaniu się pani męża z obowiązków jako męża w uzasadnieniu podając uporczywe i notoryczne uchylanie się do przyczyniania się w zakresie zaspakajania potrzeb rodziny.Dochodzi tu również notoryczne uchylanie się pani męża od alimentacji na rzecz Waszych wspólnych dzieci.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Mariusz
2011-07-26 13:21:27
Odpowiedzi: 1
Witam! Kupiliśmy z żoną wspólny dom, w trakcie trwania małżeństwa. Jesteśmy nadal małżeństwem, nie mamy podpisanej rozdzielności majątkowej ani intercyzy. W lipcu tego roku żona przekazała swój udział domu dorosłemu synowi w formie darowizny.Zrobiła to bez mojej wiedzy,czy to zgodne z prawem? Dziękuję.
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-08-13 18:26:42
Nie .....musi być zgoda wspołmałżonka.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-02-14 16:31:43
Odpowiedzi: 0
Witam!Jestem właścicielką mieszkania.Małżonek nie ponosi żadnych wydatków na utrzymanie i poprawę warunków w tym mieszkaniu. Czy mogę zarządać opuszczenia mieszkania przaz mojego męża? Dodam, że sprawa rozwodowa jest w toku.
Gość
2012-02-25 17:14:50
Odpowiedzi: 1
jak wygląda sprawa wniesienia pozwu do sądu o ustanowienie rozdzielności majatkowej gdy mąz jest chory psychicznie zaciąga długi)- jakie może być zdanie sądu
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 14:17:59
Przez małżeństwa dorobek osób,które zawarły związek małżeński,staje się wspólnym,o ile nie zostanie wcześniej spisana intercyza.Zgodnie z art.47 KRiO umowę wspólności można rozdzielić składając w tym celu wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej.Należy przy tym pamiętać,że nie może się w tym czasie jednocześnie toczyć proces rozwodowy tego małżeństwa.Przy istniejącej i udokumentowanej odpowiednim zaświadczeniem specjalisty w dziedzinie psychiatrii,sąd wyda pozytywną dla pani decyzję.Taką rozdzielność może spisać również u notariusza,ale to kosztuje.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-04-23 21:48:47
Odpowiedzi: 1
OD 9ciu lat mój mąż pracuje w Hiszpani-na utrzymanie przesyła 350 euro.JA jestem po 2ch zawałach i operacji serca-od 4ch lat pracuję-zarabiam 1000zl.CZY mogę się starac o alimenty-bo brakuje mi na życie i leki.
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-02-24 22:41:11
Pani potrzebuje sponsora a nie męża
Dodaj odpowiedź
iwonka
2012-06-09 21:26:51
Odpowiedzi: 1
mam dorosłego syna z pierwszego małżeństwa- mój drugi małżonek [bezpotomny] chce dodać mu swoje nazwisko . czy i jak jest to możliwe?
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-12-29 12:23:11
W jakim celu chce mu nadac swe nazwisko?
Dodaj odpowiedź
Marta
2012-12-22 17:29:39
Odpowiedzi: 0
mam 16 lat mieszkam z rodzina zastepczom wprawiaja kłopoty bo spotykam sie z chłopakiem o 11 lat ode mnie starszym jak wyprowadzic sie od nich przez sad do mojego chłopaka
Gość
2014-01-09 13:51:52
Odpowiedzi: 0
czy żona jak podpisała umowe na lokal komunalny na podstawie wyroku sadu o wstąpienie w stosunek najmu jestem wspólnajemcą tego lokalu
ewa
2014-07-25 10:52:15
Odpowiedzi: 0
jestem po rozwodzie od 20lutego2004r,w trakcie trwania związku nastąpił podział majątku w męża rodzinie po jego zmarłej matce w wyniku czego żeby nieruchomość przypadła mojemu mężowi spłaciliśmy jego siostrę ze wspólnych pieniędzy i pomocy moich rodziców na działce wybudowalśmy dom,wyremontowalismy stary dom.na miejsce starego budynku gosp.wybudowaliśmy nowy dom w związku z chcę zapytaż jakie mam prawo do tej nieruchomość i domow.były mąż wynajmuje część domu i nie dzieli się ze mną czynszem w jaki sposób wyegzekwować mogę należną mi kwotę,małżeństwem byliśmy w latach110.06.1981do29.02.2004r. bardzo proszę o odp.dziękuję i
Krzysztof
2014-09-10 16:14:27
Odpowiedzi: 0
Jestem po rozwodzie 7 lat. Podczas rozprawy rozwodowej dobrowolnie zobowiązałem się do spłaty wspólnych długów. W 2008 roku spłaciłem wszystkie te zobowiązania. Dwa lata później okazało się że mamy jeszcze jednego wierzyciela który wykupił dług powstały w latach, kiedy byłem z związku. Próbowałem przekonać byłą żonę do wspólnego uregulowania w/w. Odmówiła. Znów spłaciłem sam ten dług. Czy mogę żądać od niej aby oddała mi połowę tej ostatniej spłaty? Nie oczekuję spłaty połowy tamtych zobowiązać jedynie tego ostatniego. Przypominam, długi o których piszę powstały kiedy jeszcze oboje byliśmy małżeństwem.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry