Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Pochodzenie dziecka

Macierzyństwo

Art. 619.

Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła.

Art. 6110.

§ 1. Jeżeli sporządzono akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców albo macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka zostało zaprzeczone, można żądać ustalenia macierzyństwa.

§ 2. Powództwo o ustalenie macierzyństwa wytacza dziecko przeciwko matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

§ 3. Matka wytacza powództwo o ustalenie macierzyństwa przeciwko dziecku.

Art. 6111.

Matka nie może wytoczyć powództwa o ustalenie macierzyństwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Art. 6112.

§ 1. Jeżeli w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła, można żądać zaprzeczenia macierzyństwa.

§ 2. Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

§ 3. Matka wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko dziecku.

§ 4. Kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka wytacza powództwo przeciwko dziecku.

§ 5. Mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, wytacza powództwo przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeżeli ona nie żyje – przeciwko dziecku.

Art. 6113.

§ 1. Matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka.

§ 2. Mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

§ 3. Przepisy art. 64 i 65 stosuje się odpowiednio.

Art. 6114.

§ 1. Dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

§ 2. Przepisy art. 64 i 65 stosuje się odpowiednio.

Art. 6115.

Ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jednakże w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni.

Art. 6116.

Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (5):
Większe okno
SEBASTIAN
2011-12-17 22:04:26
Odpowiedzi: 1
moja narzeczona ma 16 lat a ja mam 21 co mam zrobić żeby się z nią wziąć slup jak najszupciej
Odpowiedzi (1):
natalia
2012-06-12 15:21:39
cześć twoja narzeczona musi złożyć do sądu wniosek o zgodę na zawarcie związku małrzeńskiego.a ja myślę że sąd nie będzie miał sprzeciwu .przy składaniu wniosku będzie musiała złożyć opłatę ,bo to będzie sprawa w sądzie,no i wasi rodzice też będą musieli byś obecni na tej sprawie.sąd będzie też ich przesuchiwał a to dlatego bo twoja narzeczona jest nie pełnoletnia.życzę powodzenia
Dodaj odpowiedź
kinia
2012-07-08 15:42:57
Odpowiedzi: 0
WITAM. MAM DWOJE DZIECI.OBOJE Z INNYM MĘŻCZYZNĄ. SYN MA MOJE NAZWISKO A CÓRKA MĘŻA.CZY MOGĘ CÓRCE DODAĆ SWOJE NAZWISKO?SYN MA 7LAT I WYPYTUJE MNIE DLACZEGO MARTA SIĘ NIE NAZYWA TAK SAMO.
Sandra
2013-06-28 00:30:46
Odpowiedzi: 0
witam czy opiekunowi prawnemu przysługuja jakies zapomogi?
Iza
2013-08-07 18:29:12
Odpowiedzi: 0
Czy opiekunem prawnym dziecka nieletniej może być matka nieletniej, która ma ograniczoną władzę rodzicielską i nieletnia przebywa w placówce wychowawczej?
Gość
2013-09-29 08:39:28
Odpowiedzi: 0
Jestem w ciąży. Gdy urodzę będę miała 17 lat czy nad dzieckiem bede miala opieke prawna czy przejmuja ją rodzice do mojej pełnoletności ? Jak to jest??
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry