Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opieka nad małoletnim

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki

Art. 169.

§ 1. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki.

§ 2. Sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką.

§ 3. Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowił inaczej, opiekun obowiązany jest prowadzić nadal pilne sprawy związane z opieką aż do czasu jej objęcia przez nowego opiekuna.

Art. 170.

Gdy małoletni osiągnie pełnoletność albo gdy przywrócona zostanie nad nim władza rodzicielska, opieka ustaje z mocy prawa.

Art. 171.

Jeżeli w chwili ustania opieki zachodzi przeszkoda do natychmiastowego przyjęcia zarządu majątkiem przez osobę, która pozostawała pod opieką, albo przez jej przedstawiciela ustawowego lub spadkobierców, opiekun obowiązany jest nadal prowadzić pilne sprawy związane z zarządem majątku, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej.

Art. 172.

§ 1. W razie zwolnienia opiekuna lub ustania opieki opiekun obowiązany jest złożyć w ciągu trzech miesięcy rachunek końcowy z zarządu majątkiem.

§ 2. Do rachunku końcowego stosuje się odpowiednio przepisy o rachunku rocznym.

Art. 173.

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od obowiązku składania rachunku końcowego.

Art. 174.

Niezwłocznie po swym zwolnieniu lub po ustaniu opieki opiekun obowiązany jest oddać osobie, która pozostawała pod opieką, albo jej przedstawicielowi ustawowemu lub spadkobiercom zarządzany przez siebie majątek tej osoby.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (7):
Większe okno
Szymon
2011-06-09 14:51:16
Odpowiedzi: 0
Mam problem z zarejestrowaniem motoroweru na siebie mam obecnie 14 posiadam kartę motorowerowa, wszystkie dokumenty do rejestracji i zgodę rodziców . Urząd Komunikacji w Chodzieży nie chce zarejestrować pojazdu inaczej jak przez sąd rodzinny. Czy to jest zgodne z prawem. Proszę o odpowiedź.
Mirka
2011-07-15 10:20:06
Odpowiedzi: 0
W sadaie toczy sie sprawa spatkowa już 5 lat
sedzia wyznacza terminy rozpraw raz na rok.cz to jes opieszalosc sadu
magdalena
2012-06-27 18:06:31
Odpowiedzi: 0
Co mogę zrobić żeby pozbawic moją matke opieki prawnej nad moją córką.
Gość
2014-01-04 22:51:22
Odpowiedzi: 0
Zmarł mój brat na którego moi rodzice płacili alimenty z powodu trudnej sytuacji materialnej. Czy rodzice maja obowiązek płacić alimenty synowej jeżeli synowa ma dorosłe, pracujące dzieci, ma matkę i brata?
Gość
2014-03-01 20:27:58
Odpowiedzi: 0
Mam skończone 17 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy w tym wieku mogę się legalnie wyprowadzić z domu? Najbliższą osobą jest dla mnie babcia. Moi rodzice codziennie wieczorami spożywają alkohol i bardzo często znęcają się nade mną psychicznie. Dzielę dom z 4 współlokatorami i nie czuję się przy nich bezpiecznie. Czy muszę skończyć 18 lat aby legalnie się wyprowadzić, i czy w wieku 17 lat rzeczywiście odpowiadam jako dorosła osoba? Bardzo proszę o pomoc..
Gość
2014-07-27 12:01:19
Odpowiedzi: 0
czy strace opieke prawna nad dzieckiem nieletniej matki ,ktora mam w pieczy zastepczej ,gdy ojciec uzna dziecko i nada mu swoje nazwisko
Gość
2018-06-14 10:29:44
Odpowiedzi: 0
czy rordzenstwo musi zapewnic bratu opieke jesli zona jest nie nie zdolna z powodu chorby a nie posiadaja wspolnych dzieci z małżeństa
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry