Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gość
2014-10-24 15:11:39
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie jeżeli złożyłem wniosek do sądu o odrzucenie spadku miesiąc po śmierci mojej mamy ale sprawa odbyła sie po 9 dziewięciu miesiącach czy odzrzuciłem spadek prawiidłowo ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-25 20:12:32
Dzień dobry, oceniając sprawę jedynie przez pryzmat zachowania terminu, w opisywanej sytuacji odrzucenie spadku wydaje się skuteczne (prawidłowe). Kwestię tą reguluje art. 1015 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie, jest liczony od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Dla spadkobiercy ustawowego będzie co do zasady moment, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, dla spadkobiercy testamentowego początkiem biegu terminu do oświadczenia o przyjęciu lub odrzucenia spadku będzie dzień, w którym powziął on wiadomość (po wcześniejszej informacji o śmierci spadkodawcy) o rozrządzeniu testamentowym powołującym go do dziedziczenia. To, że postępowanie przed sądem w tej sprawie odbyło się po upływie terminu 6-miesięcznego, nie ma wpływu na skuteczność złożonego oświadczenia.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Czy spedycja dla której jeżdżę może dać mi zakaz konkurencji, skoro nie ma tego w umowie, jak też wygląda kwestia
Dodano: 2014-10-22 21:56:49 przez: 2014-10-22 21:56:49
Jakie sa koszty sprawy rozwodowej i jak dlugo moze trwac
Dodano: 2014-10-21 16:07:07 przez: 2014-10-21 16:07:07
chodzi mi o to czy liczy się data złożenia wniosku do sądu o odrzuceniu spadku
Dodano: 2014-10-24 15:19:53 przez: 2014-10-24 15:19:53
Szanowny Panie, odpowiedź na zadane pytanie jest zależna od tego, jaki stosunek prawny wiąże Pana ze spedytorem (np.
Dodano: 2014-10-25 21:11:18 przez: 2014-10-25 21:11:18
Do góry